> üyelikler...
Araştırmacılar bölünmeyi pek sevmez. Tek örgüt içinde renkliliği yaşamak isterler.

ESOMAR

Esomar, uluslar arası pazarlama araştırmacıları birliğidir.

Esomar araştırma sektörü ile ilgili olarak özellikle hizmet alanların fazlasıyla bilgi edinmesine olanak sağlayan bir örgüttür.

Araştırmacıların gerek kurumsal gerekse de bireysel olarak uymak zorunda oldukları mesleki kurallar, etik düzenlemeler ile yine temel mesleki bilgiler ve terminolojiye bu platform üzerinden erişilebilir.

Ayrıca dünya genelinde herhangi bir bölgede araştırma yapılması hedeflendiği halde Esomar’ın yıllık olarak yenilediği fiyat çalışması da gerek araştırmacılara gerekse de yaptırmayı düşünenlere büyük yarar sağlayacaktır.

www.esomar.org

 

WAPOR

Wapor, uluslar arası kamuoyu araştırmacıları birliğidir.

Wapor da diğer benzer kurumlar gibi araştırmacıların çalışmalarını gerçekleştirirken bağlı olmaları gereken etik kuralları belirlemek ve bunlara uyumluluğu takip etmek amacında olan uluslar arası bir kurumdur.

Herhangi bir yaptırım gücü olmasa da araştırma yaptıranların başvurabileceği, görüş alabileceği Wapor aynı zamanda önemli uluslar arası sosyal ve siyasal araştırmalara da erişebileceğiniz bir platformdur.

www.unl.edu/wapor

 

TÜRKİYE ARAŞTIRMACILAR DERNEĞİ

Türkiye’de her alanda hizmet veren araştırmacıların derneğidir.

Türkiye Araştırmacılar Derneği Türkiye’de mesleğini ciddiye alan araştırmacıların üye olduğu etkin ve etkili bir oluşumdur.

Üyeliği her ne kadar bireysel boyutta da olsa Derneğin kurumlar üzerinde sınırlı da olsa yaptırım gücü bulunmaktadır.

Özellikle Türkiye’de araştırma yaptıran kurumlar, kurum veya birey olarak araştırmacılar ile yaşadıkları sorunlarda Derneğe başvurabilir, bu konuda görüş alabilir ve haklılıkları tesbit edildiği halde kınama yayınlatabilirler.

Dernek araştırmalarını akredite ettiği kuruluşlara Bureau Veritas aracılığıyla GAB (Güvenilir Araştırma Belgesi) vermektedir.

Kurallara uygun olarak davranmayan kuruluşların belgeleri iptal edilebilmektedir. Bunun dışında bireyler de Dernek tüzüğünü ve (Esomar) etik kodlarını kabul etmiş sayılır.

www.arastirmacilar.org

Tanrım, itibarımı kaybettim! Ölümsüz tarafımı. Geriye ne kalır? Bir canlı olmaktan başka.
William Shakespeare, Yazar, 16. YY

üyelik

> esomar

> wapor

> araşder

Text Box: gizer
> ana sayfa
> home page